top of page

Cavalier King Charles Spaniel 

Cavalier King Charles Spaniel, İngiltere Kralı II. Charles'ın favorisi olan eski Toy Spaniellerin görüntüsüne sahip yeni bir Toy Spaniel ırkıdır. Küçük ve güzel bir köpek olan Cavalier, düz bir kafatasına ve konik bir burun yapısına sahiptir. Gözleri yuvarlak ve canlı, fakat dışa çıkıntılı değildir. Kulakları uzun, düşük ve tüylüdür. Uzun, ipeksi güzel bir kürke sahiptir. Tüy yapısı uzun, ince, düz veya hafif dalgalıdır. Kürk rengi siyah-ten, triolor (üç renk) veya Blenheim denen inci beyazı üzerine koyu kestane renklerde olabilir. Blenheim köpeklerde baş üzerinde kulakların arasında koyu kestane renk olması arzu edilir. 

Karakteri

Cavalier King Charles Spaniel canlı, hareketli, coşkulu bir köpektir. Coşkusunu en güzel şekilde heyecanla kuyruk sallayarak belli eder. Sportif ve dışa dönük bir ırktır. Korkusuzdur ve sahibini memnun etmekten hoşlanır. Yeterince zeki bir ırk olan Cavalier, eğitimi kolay, nazik, itaat eğitimine başarıyla yanıt veren bir ırktır. Diğer köpeklerle ve petlerle iyi anlaşır. Cavalier yalnız kalmak istemez, özellikle ilgiyi üzerinde tutmaktan çok hoşlanır. Bu ırk pet olarak yetiştirilmiş olmasına rağmen köken aldığı ırkların avcılık içgüdülerini taşır. Koku ve görme duyusu kuvvetlidir. Bazen ilgisini çeken bir kokunun veya bir hayvanın peşine düşebilir, bu nedenle güvenli olmayan çevrelerde tasmasız dolaştırılmamalıdır. Belli yaşın üstündeki çocuklarla daha iyi anlaşır. 

Yaşam Ortamı 

Apartman yaşamı için uygun bir ırktır. Ev içinde orta derecede aktif olduğundan küçük bir bahçeye çıkış imkanı gereklidir. Çok sıcak iklimlere uygun bir ırk değildir. 

Egzersiz İhtiyacı

Adaptasyon yeteneği kuvvetli bir ırk olan Cavalier King Charles ailenin sağlayacağı egzersiz imkanlarına uyum sağlayacaktır. Parkta özgürce koşup oynayacağı saatlerden mutlu olur. 

Bakımı

Düzenli olarak fırçalanması ve taranması gerekir. İhtiyaç duyulduğunda banyo veya kuru şampuanla yıkanabilir. Özellikle kulaklardaki ince tüyler dolaşmaya ve düğümlenmeye yatkındır. Kulak içindeki ve parmak aralarındaki tüyler düzenli olarak kontrol edilmelidir. Banyo sonrasında tamamen kurutulmalı ve vücudun ısısına dikkat edilmelidir. Gözler bir enfeksiyon belirtisi olup olmadığı yönünde takip edilmelidir. Cavalier orta derecede tüy döken bir ırktır. 

Kökeni

English Toy Spaniel'in bir alt tipi olan King Charles ile Cocker Spaniel arasında yapılan çaprazlamalar sonucu elde edilmiştir. Yetiştiriciler, Kral II. Charles'ın portrelerinde görülen güzel Toy Spanielleri andıran köpekler yetiştirmeyi amaçlamışlardır. 1920'lerde Londra'da yapılan bir showda King Charles ırkından uzun burunlu olanlara ödül verilerek Van Dyck'in tablolarında görülen köpeklere çok benzeyenler seçilmiş ve ırkın elde edilmesinde kullanılmışlardır. 1940'larda bu köpekler ayrı bir ırk olarak kabul edilmiş, 1980 yılında UKC tarafından resmi olarak tanınmış, 1996'da ise AKC tarafından Toy grubuna dahil edilmiştir. Yapı olarak Pug burunlu King Charles Spaniel'den farklı olsa da isim benzerliği nedeniyle zaman zaman karışıklıklar yaşanmaktadır.

 

Karakter Özellikleri

Başka köpeklerle geçinme    ****

Başka petlerle geçinme        ****

Çocuklarla anlaşma             ****

Yabancılara davranış           ****

İtaat seviyesi                       ***

Eğitilebilirlik                       *****

Koruma özelliği                  **

Egzersiz ihtiyacı                 **

Oyunculuk                         *****

 

Boyut ve Ağırlık

 

Irk boyutu                           Küçük

Yükseklik Erkekde               30 - 33 cm

Yükseklik Dişide                  30 - 33 cm

Kilo Erkekde                         5 - 9 Kg

Kilo Dişide                            5 - 9 Kg

 

Tüy Özellikleri

Tüy Uzunluğu                     Orta uzunlukta

Tüy Yapısı                           Yumuşak, Düz.

Fırçalanma İhtiyacı              Haftada İki fırçalama yeterlidir

Traş ve Banyo                     İhtiyaç duyulduğunda banyo veya kuru şampuanla yıkanabilir. Özellikle                                                           kulaklardaki ince tüyler dolaşmaya ve düğümlenmeye yatkındır. Kulak içindeki ve                                           parmak aralarındaki tüyler düzenli olarak kontrol edilmelidir.

Tüy Dökümü                      Orta derecede tüy döker

Taşıdığı Renkler                 Tricolor : Koyu Kestane, siyah, beyaz.

                                          Blenheim : Beyaz üzerine koyu kestane.   

                                          Black and Tan : Siyah Üzerine Kestane. 

                                          Ruby : Koyu Kestane.                                        

Irk Özellikleri

 

Kişilik                                  Uysal, Hareketli, Neşeli, Sahibini memnun etmekten hoşlanır, Zeki, Nazik,                                                        İtaatkar, Yalnız kalmayı sevmez, İlgiyi üzerinde tutmaktan çok hoşlanır.

Kötü Huyları                        Kokuların peşinden gidebilir.

Yetenekli Olduğu Görevler   Bekçi, Avcı, İz sürücü.

Yaşadığı iklim                      Ilıman İklim

En uygun yaşam alanı          Küçük Boyutlu Ev

Yatkın Olduğu Hastalıklar    Obesite, Genetik kalp problemleri, Kalıtsal görme bozuklukları, Diz kapağı çıkığı,                                            Kulak enfeksiyonları.

Yaşam Süresi                       9 - 14 Yıl

Irk grubu                             Oyuncak süs 

Diğer İsimleri                      English Toy Spaniel

Bağlı Olduğu klüp               AKC, CKC, FCI (Group 9), KC (GB)

Kökeni                                İngiltere

   

Yalama Özellikleri : 

SINIRSIZ :))

bottom of page