top of page

KÖPEK TÜYÜ ZARARLIMIDIR ?

Kedi ve köpeklerin tüy dökmesi fizyolojik bir durumdur onları tüy döktüğü için suçlayamayız. Nasıl ki bizim saçımızın dökülmesi olağansa onların tüy dökmesi de olağandır.

Peki, kedi ve köpeklerin tüy dökmesinin bizlerin sağlığına zararı var mıdır?

İnsanlar maalesef kulaktan dolma sözlere inanarak kedi ve köpek tüylerinin insanlarda kist yaptığına, ölümlere dahi sebep olduğuna inanmaktadır. Bu düşünce tamamıyla yanlış bir düşünce olup insanların pet hayvanlarına bakış açısını olumsuz yönde etkilemektedir. Aslında kist olarak anılan, Echinococcus granolosus denilen bir parazitin yol açtığı hastalıkta Kist Hidatiktir.

Bu parazit sadece kedi ve köpeklerde mi bulunur?

Bu parazit sadece kedi ve köpeklerin dışkılarında değil, çiğ et, salam sosis gibi besinler, iyi yıkanmamış sebze meyveler ve temiz olmayan sularda da bulunmaktadır. Bu nedenle hiçbir şekilde kedi köpekle teması olmayan insanlarda hastalığa yakalanmaktadır.

Bu parazit nasıl bulaşır?

Bu parazitin bulaşma şekline gelince, eğer petinizi kuru mamayla değil de çiğ veya iyi pişmemiş etle ya da salam sosis gibi yiyeceklerle besliyorsanız ve bu ürünlerde echinococcus granulosus dediğimiz parazit varsa bu parazit vücuda alındığı takdirde ince bağırsağa yerleşiyor. Buradan dışkı yoluyla atılan yumurtalar tüylere yapışarak ya da insanların dışkı ile temasıyla insana geçmektedir. Bir takım basit önlemlerle bunun önüne geçebilirsiniz.

Bu önlemler nelerdir?

Eğer petinizin iç parazit tedavisini rutin olarak zamanında yaptırıyorsanız ve iyi pişmemiş et ve ürünlerini vermiyorsanız zaten bu hastalığa petiniz aracılığıyla yakalanma riskiniz yoktur. Unutmayın ki dışarıdan yediğimiz yiyeceklerle yakalanma riskimiz çok daha yüksektir.

Bu yanlış bilgilenmeler yüzünden birçok kişi maalesef hamile kaldığında veya çocuğu olduğunda tüy kist yapar düşüncesi ile hiç tereddüt etmeden kedisinden veya köpeğinden kolayca vazgeçebilmektedir.

Herhangi bir hayvan bakmayan ve sevmeyen kişiler ise bakan kişileri eleştirmekte, tüyden ise öcü görmüş gibi kaçmaktadır. Bu bilgisizlikler ve yanlış düşünceler pek çok hayvanın sokağa bırakılmasına sebep olmuştur. Kısacası kedi veya köpek tüyü kist yapmaz... Onlara sahip çıkalım…

bottom of page